Czym się cechuje klasyczna wełna. Przemysł odzieżowy wykorzystuje różne materiały i tkaniny

Odzieżowy rynek potrzebuje ogromnej ilości tkanin i materiałów, z których szyte są różnego rodzaju ubrania. W praktyce to projektant danej odzieży będzie decydował o tym, jakie wzory i odmiany wybierze, aby ostateczny produkt spełniał oczekiwania klientów.


A projektanci mają najróżniejszych możliwości faktycznie sporo, bowiem samych typów materiałów jest kilkadziesiąt rozmaitych rodzajów, a każdy z nich występował będzie w tysiącach kolorów i odmian. Wybór konkretnej tkaniny uzależniony będzie od tego, co się będzie z niej chciało uszyć. Całkowicie co innego potrzebne będzie, jeżeli do wykonania jest koszula czy garnitur, a co innego jeżeli będzie trzeba zaprojektować grubą kurtkę na zimę albo przytulny kocyk. Przy tym ostatnim stosuje się najróżniejsze dzianiny futerkowe, które jak można wywnioskować po ich nazwie, przypominają swoją fakturą i wyglądem i fakturą normalne futro. Dzianiny takie sprzedawane są w bardzo dużej rodzajów i odmian, przez co projektanci mają bardzo szerokie możliwości.

wełna gotowana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
Jeśli chodzi o klasyczne ubrania jest jeszcze więcej możliwości, a do dyspozycji będą zarówno tkaniny naturalne, jak i sztuczne. Jeśli chodzi o naturalne, to przeważnie używane są wełna lub bawełna. Bawełnę produkuje się z rośliny o takiej samej nazwie i jest ona najbardziej popularnym materiałem wykorzystywanym w przemyśle tekstylnym. Jest ona bazą dużej ilości najróżniejszych tkanin, ale jest także wykorzystywana jako dodatek do wełny czy lnu. Za to wełna włóczka wytwarzana jest z obciętej sierści kilku zwierząt, na przykład owiec, kóz, wielbłądów czy nawet królików (oferta wełny parzonej – LAMA). Ma ona wiele zalet, między innymi doskonałe właściwości termoizolacyjne i sporą higroskopijność, lecz jej produkcja jest stosunkowo droga.

Wszystko to powoduje, że wełna gotowana i pozostałe jej rodzaje kosztują dość sporo, lecz akurat jeśli chodzi o wełnę cena idzie za jakością.Z wełny między innymi się produkuje tkaniny, z jakich szyte są lepsze garnitury i płaszcze (sprawdź ofertę wełny gotowanej – wełna gotowana – LAMA). Często miesza się ją także z innymi rodzajami włókien, przykładowo bawełną, jedwabiem albo lnem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*