Jak winien wyglądać elegancki mężczyzna? Kilka słów w temacie pasjonującej historii krawatów

W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zjednują sobie wszelkiego rodzaju blogi dotyczące mody męskiej. Współcześni mężczyźni coraz większą wagę przywiązują nie tylko do tego, jak prezentują się w pracy i podczas oficjalnych spotkań, ale także na co dzień – na przykład podczas weekendu spędzanego z rodziną. Z tego właśnie powodu powstaje cykl naszych tekstów dotyczących mody męskiej – dzisiaj przykładowo się historią krawatów.

Interesująca historia krawatów

Historia krawatów jest bardzo długa, co z pewnością zdziwi każdego – zazwyczaj wydaje się nam, iż krawaty stały się atrybutem współczesnego mężczyzny. Tymczasem pierwsze krawaty pojawiały się na terenie Europy już w siedemnastym wieku – wtedy król Francji Ludwik XIV przyjął je od Chorwatów. Szybko krawaty stały się symbolem dobrze ubranego mężczyzny i zaczynały świadczyć o jego wysokiej pozycji. Początkowo krawaty były właściwie wyłącznie jedwabne – dopiero z upływem czasu rozpoczęto produkowanie krawatów z innych materiałów, które były po prostu tańsze niż wysokiej jakości jedwab. Na początku krawaty bez wątpienia wyglądały całkowicie inaczej niż współczesne – dopiero po I wojnie światowej upowszechnił się aktualny krój krawata. Jednocześnie w latach 60. praktycznie nikt z typowych Kowalskich nie zakładał krawatów – był to znak protestu przeciwko komunistycznej władzy. Rozkwit branży krawaciarskiej nastąpił ponownie dopiero w latach dziewięćdziesiątych i można stwierdzić, iż nie tylko trwa do dzisiaj, ale także z pewnością coraz mocniej się rozwija.

biznesman

Źródło: pixabay.com

Pozostałe części męskiej szafy

Równocześnie warto zwrócić uwagę na sprawnie rozwijającą się nieco inną gałąź tego biznesu – mianowicie muchy. Zwykle stosowane są jako zamiennik krawata, jednak dobrze zapoznać się z elementarnymi zasadami savoir vivre odnoszącymi się do ich noszenia. Muchy zazwyczaj zakładamy do fraka lub smokingu, zaś krawat będzie bez wątpienia odpowiednią ozdobą do tradycyjnego garnituru czy do samej marynarki.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się włożyć krawat czy muszkę, to na pewno nie koniec wszelkiego rodzaju wątpliwości. Czy zdecydować się na klasyczne kolory czy raczej dopasowywać kolor tych dodatków do koloru sukienki fuksjowe sukienki swojej partnerki? Czy w czasie oficjalnej imprezy można poluzować trochę krawat a nawet go zdjąć? Na te i podobne wątpliwości postaramy się odpowiedzieć w kolejnych artykułach naszego cyklu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*